KONFERENCJA – 21.10.2015

Plakat_konferencja_1-page-001

Czy szkoła zapewnia nam bezpieczeństwo? Jak budujemy relacje rówieśnicze? Co zrobić, gdy jesteśmy świadkami agresji w szkole? Powyższe kwestie poruszymy podczas konferencji zatytułowanej „Prześladowanie i wykluczenie w szkole – epizod czy norma? Blaski i cienie relacji rówieśniczych”, która odbędzie się 21 października 2015 r. Na spotkanie, adresowane głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, zapraszamy do katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS. Wstęp wolny.

Jednostka a zbiorowość

Konferencja będzie podsumowaniem projektu INKLA, finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Zespół badawczy projektu – uczniowie śląskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci Uniwersytetu SWPS przedstawią najważniejsze wyniki swoich badań dotyczące relacji rówieśniczych, budowania zgranej klasy, przyjaźni, źródła konfliktów, wykluczenia i agresji.

Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak najlepiej zapobiegać agresji rówieśniczej, jak budować solidarne klasy, co zrobić, by prześladowcom nie opłacało się prześladować, a wszyscy uczniowie już od pierwszych dni w szkole czuli się dobrze i bezpiecznie. Zwrócimy szczególną uwagę na mechanizmy psychologiczne działające w klasie szkolnej, które powodują, że nawet „dobre dzieciaki” nie reagują na prześladowanie innych i nie pomagają ofiarom.

Program konferencji

 •  
  9.00- 9.30 Rejestracja uczestników
  9.30 -10.30  Prezentacja zespołu badawczego INKLA : „ Badania partycypacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych”
  10.30 – 11.00 Prezentacja metody badawczej „Photovoice” i otwarcie wystawy zdjęć „Szkoła, klasa, grupa rówieśnicza – Blaski i cienie”
  11.00 – 12.00   Warsztaty  dla uczniów i studentów
  12.00- 12.20 Poczęstunek
  12.20 – 12.50 Prezentacje projektów badawczych magistrantów Uniwersytetu SWPS.
  13.00 Zakończenie konferencji

   

Jak wziąć udział?

Zainteresowanych prosimy o kontakt do 1 października 2015 r. na adres: mgolonka-wojcik@swps.edu.pl

Brak wolnych miejsc.

Termin i miejsce

 • 21 października 2015 r.
 • Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Katowicach
  ul. Techników 9