Zespół badawczy/Research Team

Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik

Jestem nauczycielem angielskiego i psychologiem, uczyłam w kilku szkołach w Katowicach, ale od paru lat zajmuję się głównie psychologią społeczną. Jestem pracownikiem Uniwersytetu SWPS; prowadzę wykłady, zajęcia i warsztaty dla moich studentów. W badaniach zajmuję się relacjami pomiędzy różnymi grupami ludzi, stosunkiem do „obcych” lub tych którzy wyglądają i zachowują się inaczej. Jednak moją ulubiona grupą badawczą są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Fascynuje mnie jak radzą sobie w grupie rówieśniczej, w jaki sposób tworzą przyjaźnie i co jest dla nich w relacji najważniejsze. Szczególnie istotne jest dla mnie zapobieganie negatywnym sytuacjom w klasie szkolnej. Próbuję znaleźć sposoby na ograniczenie przemocy w szkole wspierając nauczycieli i uczniów w tworzeniu zgranych klas. Uważam, że uczniowie mają w sobie ogromny potencjał i mogą samodzielnie badać zjawiska grupowe zachodzące w szkole oraz proponować skuteczne rozwiązania problemów. To właśnie uczniowie są najlepszymi ekspertami rzeczywistości szkolnej, a my naukowcy możemy się od nich sporo nauczyć.

Anna Kajdańska
Anna Kajdańska

Jestem studentką III roku psychologii klinicznej na SWPS. Dlaczego akurat ten kierunek? Odpowiedź jest prosta, lubię obserwować i słuchać ludzi. Pozwala mi to na lepsze zrozumienie ich zachowania, nie tylko w kontekście jednostki, ale też członka wielkiej społeczności. Projekt INKLA to szansa spojrzenia na problemy młodzieży zarówno z perspektywy czasu, ale również okiem przyszłego psychologa. Poza tym warto poznać wyzwania z jakimi muszą się zmierzyć uczniowie, aby skutecznie szukać razem z nimi odpowiedniego rozwiązania ich problemu. "Słowami świata nie zmienisz, ale jest szansa, że możesz odmienić czyjeś życie"

Dominika Przybylska
Dominika Przybylska

Jestem uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Uczęszczam do klasy maturalnej, z rozszerzoną matematyką, geografią oraz językiem angielskim. W wolnym czasie jeżdżę konno, biegam (także na orientację!) i gram na gitarze. Lubię też języki obce - poza angielskim uczę się jeszcze francuskiego. W przyszłości chciałabym studiować Finanse i Rachunkowość.

Ewelina Makowska
Ewelina Makowska

Jestem uczennica szkoły fryzjerskie, interesuje się modą, modelingiem i oczywiście fryzjerstwem. W wolnym czasie staram się uprawiać sport, chodzę na siłownię ,pływam, biegam i ogólnie dbam o siebie. Staram się dbac o moich najbliższych I pomagać im w każdej chwili. Lubie odkrywać nowe pasje i stawiać przed sobą nowe wyzwania

Karolina Banaszak
Karolina Banaszak

Katarzyna Obtułowicz
Katarzyna Obtułowicz

Jestem uczennicą II klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Jaworznie o profilu biologiczno-chemicznym, psychologiczno-pedagogicznym. W wolnych chwilach oglądam filmy, jeżdżę na rolkach i biegam. Staram się szukać pozytywnych stron w każdej sytuacji życia, największą radość sprawia mi uśmiech ludzi, którym pomagam. Jestem wolontariuszem w świetlicy środowiskowej "Pod Kolegiatą", której staram się poświęcać jak najwięcej czasu. Swoją przyszłosć wiążę z psychologią, gdyż moją największą pasją są ludzie, możliwość poznania różnorodności ich zachowań. INKLA daje mi właśnie taką możliwość. Dzięki temu projektowi chciałabym poznać metody oraz wziąć udział w badaniach , które choć odrobinę pomogą mi rozwiązać zagadkę, jaką z całą pewność, jest dla mnie człowiek.

Katarzyna Pawelczyk
Katarzyna Pawelczyk

Michalina Krakowska
Michalina Krakowska

Jestem studentką II roku na kierunku: psychologia. W wolnym czasie nie rozstaję się z książką. Kiedy tylko pozwolą mi na to obowiązki, kupuję bilet i jadę w miejsca w których słychać ciszę. Lubię uśmiechać się każdego dnia i próbuję dostrzegać pozytywne strony każdej napotkanej osoby. Nowy dzień jest szansą na odkrycie tego jak życie jest zaskakujące i pełne barw. Chciałabym, aby udział w projekcie nauczył mnie indywidualnego podejścia do każdego człowieka. Przecież każdy życiorys jest jedyny i niepowtarzalny i zasługuje w równym stopniu na uwagę badaczy :)

Maria Mondry
Maria Mondry

Jestem studentką III roku psychologii klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach. Od urodzenia mieszkam na Śląsku. Przez ostatnie kilka lat poznałam siebie lepiej niż przez resztę życia. Dzięki studiom mogłam udoskonalić tak pozornie prostą, ale chyba najważniejszą w pracy psychologa umiejętność jaką jest słuchanie drugiego człowieka. W XXI wieku zatracamy kontakt starając się przebić przez przez ogrom informacji, które wdzierają się do naszego życia w wyniku gwałtownego rozwoju mediów . Czasy swojego gimnazjum i liceum wspominam z ogromnym sentymentem, przyjaźnie zawiązane kilka lat temu przetrwały do dziś. Dzięki INKLI chciałabym przede wszystkim zagłębić się w takie aspekty jak: tworzenie swojego internetowego wizerunku wśród uczniów szkół oraz rozprzestrzeniającej się cyberprzemocy, z którą wielu młodych ludzi sobie nie radzi i nie ma świadomości, że internet nie zapomina, a raz pozostawiony tam ślad nie znika nigdy rozprzestrzeniając się z prędkością światła często niszczy życie młodego człowieka. Słowo mówione i pisane stanowi odskocznię od studiów. Od niespełna roku prowadzę koło naukowe, dzięki któremu łączę swoje dwie miłości: psychologię i kino.

Martyna Palka
Martyna Palka

Jestem uczennicą I klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie na profilu biologiczno-chemicznym, psychologiczno-pedagogicznym. Kocham czytać , ponieważ zatracam się wtedy w świat książek. Żyję chwilą, chwytam każdy dzień i staram się nie przejmować codziennymi problemami nastolatki. W przyszłości chciałabym zostać psychologiem i pomagać innym ludziom , ponieważ jest to moja pasją. Biorę udział w wielu wolontariatach m.i.n WOŚP, Szlachetna Paczka oraz zbiórki charytatywne w moim mieście. W wolnym czasie najbardziej lubię słuchać muzyki, śpiewać , jeździć na koncerty i spędzać czas z moimi przyjaciółmi, Jestem osoba pomocną, uśmiechniętą i pozytywnie nastawioną do życia.Biorę udział w warsztatach, ponieważ chciałabym nauczyć się większej empatii i obiektywnego spojrzenia na ludzi i różne sytuacje. W moim życiu najważniejsza jest szczerość ,ponieważ od niej wszystko się zaczyna.

Nina Bierońska
Nina Bierońska

Paulina Walczak
Paulina Walczak

Jestem uczennicą Technikum nr 1 im.Powstańców Śląskich w Katowicach na kierunku Architekt Krajobrazu. Po tej szkole chciałbym iść na studia o kierunku architekt wnętrz. W wolnych chwilach spotykam się z przyjaciółmi, biegam, rysuje itp. Jakieś 2 lata temu trenował biegi. Lubie słuchać muzyki i gotować. Jestem osobą otwartą na nowe znajomości, zwariowaną, miłą, szczerą. Biorę udział w INKLA z ciekawości ale mam nadzieje że po zakończony projekcie nauczę się większej empatii i wielu innych rzeczy.

Sara Białkowska
Sara Białkowska

Jestem uczennicą Technikum w Zespole Szkół Budowlanych w Katowicach. Uczę się na kierunku Architektura Krajobrazu. Lubię sport. Kilka lat trenowałam Koszykówkę w Katowickim Klubie. Jak każda kobieta uwielbiam szpilki i torebki. Jestem osobą wrażliwą na cierpienie drugiego człowieka. Lubię spędzać czas z przyjaciółmi i Kocham wyjeżdżać w różne części kraju jak i świata. Lubię słuchać muzyki, tańczyć i śpiewać. Potrafię zagrać na fortepianie i skrzypcach wszystkie swoje fantazje. Jestem bardzo wygadaną i uśmiechniętą osobą. Po udziale w Warsztatach chciałabym nauczyć się większej empatii i obiektywnego spojrzenia na różne sytuacje. W życiu cenię sobie szczerość i poczucie humoru, ponieważ życie bez uśmiechu byłoby nudne i szare.

Tosia Adamczyk
Tosia Adamczyk

Jestem studentką I roku psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach. Kiedyś chciałabym zostać psychoterapeutą. W tym kierunku ciągnęło mnie właściwie od zawsze, bo bardzo chciałabym w przyszłości zawodowo pomagać ludziom, a ludzka psychika od zawsze mnie fascynowała. Interesuję się głównie muzyką, mam własną małą kolekcję płyt winylowych, głównie z rockiem z lat 70-tych i 80-tych, ale również z muzyką klasyczną. Uwielbiam filmy ze Złotej Ery Hollywood, mają w sobie niesamowity klimat, którego nie da się podrobić. Ponad to, w wolnych chwilach lubię siedzieć z nosem w książce. Moim małym marzeniem jest mieć w domu biblioteczkę ze wszystkimi klasykami literatury światowej i mieć czas na przeczytanie tego wszystkiego. Dodam jeszcze, że mam słomiany zapał jak mało kto. W ciągu tych dwudziestu lat mojego życia zdążyłam pisać opowiadania, felietony i teksty piosenek, rysować, uczyć się gry na gitarze (przez całe 3 dni), zajmować się fotografią, uczęszczać na kółko plastyczne, recytatorskie, szachowe, wokalne, zajęcia z tańca współczesnego, tańca brzucha, dancehallu, sekcję wspinaczkową i spotkania drużyny harcerskiej. Dlatego udział w projekcie INKLA uczy mnie, a w zasadzie już nauczył, systematyczności i kończenia tego, co zaczęłam. Dodatkowo od zawsze denerwowało mnie zjawisko odrzucenia w szkole, a projekt jest ogromną szansą na odnalezienie rozwiązania tego problemu, który dotyka wielu młodych ludzi. Rozwijam też swoje kompetencje społeczne i uczę się przeprowadzać badania, co z pewnością przyda mi się w dalszym studiowaniu. Mam również nadzieję, że dzięki projektowi pokonam swój strach przed wystąpieniami publicznymi, w końcu człowiek codziennie powinien stawiać przed sobą nowe wyzwania.

Wiktoria Liman
Wiktoria Liman

Jestem studentką I roku psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach. Wybrałam ten kierunek, ponieważ jestem ciekawa ludzi oraz tego co kryje każda osobowość. Cenię sobie szczerość i otwartość. Jestem także wolontariuszką w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawierciu oraz w Schronisku dla Zwierząt w Zawierciu. Lubię pracować nie tylko z ludźmi, ale także ze zwierzętami :) Czerpię z tego radość, stąd też zainteresowanie projektem INKLA. Uważam, że relacje interpersonalne w grupie rówieśniczej kształtują człowieka i jego osobowość, dlatego niezmiernie ważne jest by zniwelować problemy, które dotyczą młodzieży. Jest to również znakomita możliwość do rozwijania się w zawodzie, który chcę wykonywać w przyszłości - coaching.

Zuzanna Wójcik
Zuzanna Wójcik

Jestem uczennicą klasy IV Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach. Pasjonuje się sztuką, uwielbiam tworzyć, malować i rysować. Nie mam dnia bez słuchania muzyki czy bez śmiania się. Jestem otwartą osobą, lubię obserwować zachowania tłumu oraz rozmawiać i poznawać nowych ludzi. Do moich zainteresowań należą również sporty takie jak : pływanie, bieganie czy chodzenie po górach. Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest dla mnie bardzo ważne. Jestem szczęśliwym człowiekiem , szczególnie gdy świeci słońce :)